Vannak helyzetek, amikor a szülő úgy érzi, hogy gyermekével kapcsolatos nehézségek meghaladják erejét, vagy nincs megfelelő eszköze a problémák kezeléséhez. Ilyenkor érdemes pszichológus, gyógypedagógus vagy fejlesztő pedagógus segítségét kérni.
Mikor ajánlott igénybe venni a tanácsadáson belüli pedagógiai megsegítést?
Ha úgy érzi, hogy gyermekének:
- a teljesítménye
- a terhelhetősége
- az érdeklődése
- a tanuláshoz való hozzáállása (érzelmi állapota, magatartása, viselkedése)
az elvárt átlaghoz képest jelentősebb eltérést, változást mutat. A szakemberek különböző típusú foglalkozásokkal segítenek ezeknek a gyerekeknek.
Hogyan vehető igénybe a tanácsadás?
Nevelési tanácsadást a szülő bármikor kérhet, ha a fenti problémák valamelyikével találkozik, szolgáltatásainak ingyenes igénybevételére minden gyermek jogosult (3-18 éves korig). A tanácsadás elkezdődhet önkéntes alapon a szülő, vagy a 16. életévét betöltő serdülő kérésére, illetve beutalással a pedagógus, a gyermek,- ifjúság,- és családvédelmi, továbbá az egészségügyi szolgáltatásban dolgozó szakemberek javaslatára is.
A nevelési tanácsadáson belüli pedagógiai megsegítés összetett feladat. Érinti a gyermekek, fiatalok családját, és megpróbál hatással lenni a gyermekeket nevelő és tanító pedagógusok szemléletére is. Célkitűzése, hogy olyan pozitív változásokat segítsen elő, melyeknek köszönhetően a közeljövőben természetessé válik, hogy minden gyermektől egyedi, egyéni képességeihez igazodó teljesítményeket várjanak el.
Éveken átívelő folyamatról lehet szó, az első találkozást követő pillanatnyi állapot megismeréstől, a segítő beavatkozásig, és nyomon követéséig. A gyermekkel való foglalkozások hatékonyságát jelentősen befolyásolja, hogy milyen mértékben vagyunk képesek együttműködni a ránk bízott gyermekek szüleivel, és természetesen a gyermekekkel nap mint nap foglalkozó pedagógusokkal.